Koupelna pro hendikepované

Z hlediska úspory prostoru je takřka nezbytné spojit WC a koupelnudo jedné místnosti, která poskytne handicapovanému dostatečný manipulační prostor. Koupelny panelových domů většinou mají velmi úzké dveře, tudíž i zde jsou nutné úpravy.

 

Výška WC mísy závisí opět na preferencích a potřebách konkrétní osoby, obecně by se ovšem měla pohybovat v rozmezí 48-50 cm. Toaletu osadíme z obou stran madly, opět v případě, že projektujeme byt pro konkrétní osobu, zvážíme a upravíme dle jejího přání. Na co se často zapomíná je nutnost pohodlného a snadného přístupu ke splachovači. Ideální je do zdi zabudovaný ve výši 80 cm. 

 

Umyvadlo volíme mělké tak, aby bylo možno pod něj pohodlně zajet. Rozhodně lze doporučit spíše pákovou baterii než klasické kohoutky, jelikož je její ovládání snazší.

 

Dále záleží na potřebách každého, zda je pro něj vhodnější sprchový kout či vana. V případě sprchového koutu je nutné vybrat vhodné sedátko a promyslet systém umístění madel.

 

U vany zvolte dostatečnou hloubku (min. 170 cm). Na zdatnosti konkrétní osoby pak záleží, jestli jí postačí při vylézání z vany madla, nebo bude potřeba sedačka. Vanu je vhodné odsadit kousek ode zdi, aby vznikl okolo dostatečný prostor pro zapření při vylézání z vany.