Protézy horních a dolních končetin

Je jasné, že život bez končetiny, ať již vinou nemoci, úrazu nebo vrozené vady, není jednoduchý. Nabídka kompenzačních pomůcek je dnes ale široká a lůžko protézy na míru vám umožní vrátit se do běžného života jen s drobnými omezeními.

Vhodný model určí protetik na základě mnoho vyšetření, Klíčová je ochota ke spolupráci, zodpovědná rehabilitace a v neposlední řadě i motivace pacienta.

Nárok na protézu

Dle pojišťovny má každý právo na dvě funkční protézy standardní kvality. Je tomu tak pro případ rozbití či poruchy jedné z nich. Užitná doba protézy je 2 roky. Po uplynutí této doby máte nárok na proplacení nové protézy.

Typy protéz

Existuje několik základních druhů protéz. Nejdůležitějšími kritérii při jejich výrobě je pohodlí uživatele, přirozený vzhled a praktičnost. Samozřejmě je zde snaha, aby protéza co nejvíce nahrazovala funkci končetiny, bohužel ne vždy je to možné.

 V případě protéz horní končetiny rozlišujeme tyto typy:

  • Kosmetické – funkci nahrazují pouze minimálně, jen jako opora při držení, jejich výhodou je ovšem vzhled věrně napodobující skutečnou ruku
  • Tahové – protéza funkčnější, ovládaná vlastní silou
  • Myoelektrické – fungují na principu přenášení nervových vzruchů z pahýlu do ruky, vysoká úchopová schopnost
  • Hybridní – v případě náhrady více kloubů kombinují tahové a myoelektrické modely

Nejlepší řešení je zdánlivě myoelektrická protéza. Ta ovšem není vhodná pro každého. Člověk, který o ni má zájem, musí projít mnoha vyšetřeními, která ukážou, zda je pro něj vhodná. Jde především o stav pahýlu a funkčnost nervů.

Protézy dolních končetin samozřejmě všechny umožňují chůzi. Rozlišují se podle místa amputace a systému, kterým napodobují pohyb. Základem pro aktivní pohyb je protetické chodidlo. Model chodidla volte podle míry a druhu zátěže.

Veškeré typy protéz najdete i v dětské velikosti a většina modelů je v mnoha barevných odstínech.