Ortézy horních a dolních končetin

Ortéza umožňuje vnější fixaci takřka jakékoliv části těla. Používají se, aby ulevili od bolesti, fixovali, či pomohly s hojením. Ortézy se také využívají při ochrnutí končetiny. V takovém případě dokáže správně zvolená ortéza zajistit plnohodnotnou možnost chůze.

Ortézy rozlišujeme na sériově vyráběné a ty, které jsou zhotoveny na základě individuálních požadavků.  Sériově vyrobená ortéza stačí například na namožené šlachy, nebo podobné krátkodobé defekty.

Na pooperační stavy a různou korekci a fixaci už bývá ortéza uzpůsobena na míru. V zásadě ortézy plní tyto funkce:

  • Fixační – zamezují pohybu, čímž napomáhají lepšímu hojení
  • Extenční – končetinu narovnávají, například při zkrácení šlach apod.
  • Vyrovnávací – kompenzují různou délku končetin
  • Korekční – napravují končetinu do správného postavení, také v trupové variantě, užívané k léčbě skoliózy a rovnání páteře vůbec
  • Podpěrné – snižují zatížení končetiny nebo páteře

Ať už vám lékař předepíše jakoukoliv ortézu, je důležité, abyste ji používali určeným způsobem po stanovenou dobu. Veškeré defekty ortézy konzultuje se svým protetikem. Jeho také informujte v případě váhových změn, proměně zátěže či jiných obtížích. Takovéto změny často vyžadují úpravu ortézy.

 

Podobně jako u jiných pomůcek, i ortézu vám hradí zdravotní pojišťovna. Nárok na novou máte po 12 měsících, u speciálních ortéz po 24 měsících. U dětských pacientů je tato doba poloviční, neboť mohou ze své korekční pomůcky rychle vyrůst.

Při pořizování ortézy si nechte od protetika poradit vhodný materiál, který vám bude pohodlný a bude se dobře omývat.