Úprava auta na míru

Poté, co získáte řidičský průkaz, potřebujete ještě upravené vozidlo, které budete moct pohodlně řídit i s ohledem na vaše postižení. Vybírejte osvědčený servis, nejlépe je dát na osobní doporučení.

Vozidla pro osoby s omezenou hybností dolních končetin většinou mají automatickou převodovku a ruční řízení. Eventuelně ještě infraovládání vypínačů na volantu, to znamená, že můžete mlhovky, stěrače, klakson, apod. pohodlně ovládat jednou rukou.

Dále můžete mít vůz speciálně upravený pro pohodlnější nastupování a vystupování. Může jít třeba o instalaci otočné sedačky nebo nájezdové plošiny. Cílem úpravy vozu zkrátka je, aby bylo možné ho pohodlně a bezpečně řídit rukama.

 

Existuje mnoho způsobů, jak upravit vozidlo pro potřeby tělesně postiženého. Může se jednat jak úpravy v řízení, tak v samotné výbavě vozu.

Snazší nastupování a vystupování

Pro vozíčkáře nebo osoby s omezenou hybností dolních končetin se stává první překážkou vůbec to, jak do vozu nastoupit. Specializované servisy upraví auto tak, aby pro vás bylo jeho používání co nejpohodlnější.

Mezi nejčastější požadavek ze strany zákazníků patří úprava sedadla. Pro mnoho vozíčkářů je klíčové otočné sedadlo řidiče nebo spolujezdce. To jim umožní lépe přesednout ze sedačky na vozík. Otočná sedadla se vyrábí jak v mechanickém, tak v elektricky ovládaném provedení a lze je nainstalovat jak na místo řidiče, tak na místo spolujezdce.

Někomu stačí sedačka s nastavitelnou výškou. Sedadlo se sníží na požadovanou úroveň (např. do výšky vozíku), řidič si pohodlně přesedne a následně nastaví sedačku do výšky vhodné pro řízení.

Spolucestující ocení bezbariérový přístup do vozu pomocí zadní nájezdní rampy nebo zvedací plošiny pro mikrobusy. Nedocenitelným pomocníkem se stal také robot pro naložení a vyložení invalidního vozíku. Pomocí dálkového ovládání můžete díky robotovi snadno naložit vozík do kufru auta, aniž byste potřebovali cizí pomoc. Robota lze naprogramovat pro většinu běžných typů aut a pro pevné i skládací vozíky.

Úpravy řízení

Konkrétní změny v řízení vozu se přizpůsobují na míru každému řidiči, ovšem existují některé standardní úpravy, ze kterých lze vyjít. Široká škála možných vylepšení, od automatické převodovky až po ruční ovládání brzdy a plynu, umožňuje řídit vozidlo i například kvadruplegikům s částečně zachovanou hybností horních končetin.

Osoby s postižením levé nohy mohou mít automobil vybavený buď automatickou převodovkou, nebo mohou mít ovládání spojky umístěné na volantu. V případě postižení pravé nohy stačí provést výše zmíněné úpravy a plynový pedál přehodit na levou nohu. V autě zůstává i normální plynový pedál, takže ho může řídit i zdravý řidič.

Parpalegici ovládají obvykle plyn i brzdu rukama. Buď plynovým kroužkem na volantu a brzdu páčkou pod ním, nebo pákou ovládají jak zrychlení tak zpomalení. Nápomocné může být i infraovládání na mlhovky, blikačky a další přepínače, které můžete pohodlně přidělat na volant.

Pro osoby se sníženou hybností prstů nebo rukou také mohou posloužit speciální držáky na volant, který jim umožní pevnější úchop při řízení. Jejich řešení bývá individuální na základě potřeb konkrétního řidiče.

Dále si můžete pořídit různé pomocné páčky a držáky na ruční brzdu nebo na automatickou převodovku.