Financování auta a jeho úprav pro tělesně postižené

Informace v tomto článku jsou platné do roku 2011, pro aktuální informace o příspěvcích na dopravu pro ZTP osoby přejděte prosím zde

V zásadě umožňuje motoristům-invalidům náš sociální systém čerpat dva druhy finanční pomoci. Jednorázovou na pořízení, úpravu nebo opravu motorového vozidla, a dále pravidelnou pomoc na jeho každoroční provoz. O příspěvky žádejte u obcí s rozšířenou působností.

Příspěvek na nákup vozidla může činit až 100 000 Kč, na opravu staršího auta až 60 000 Kč. Náklady spojené s úpravou vozu vám mohou být proplaceny až do plné výše. Finální částka, kterou vám stát přispěje, se odvíjí od vaší finanční situace.

Každý typ této pomoci lze čerpat jednou za 5 let, přičemž v průběhu 10 let nesmí celková částka příspěvku přesáhnout dvě stě tisíc korun. Dále existuje možnost zpětného proplacení DPH u dříve zakoupených vozidel, a to opět do 100 000 Kč. Obec vám také může poskytnout bezúročnou půjčku pokrývající zbytek ceny auta (až 40 000 Kč).

Příspěvek na provoz vozu, často chybně nazývaný „příspěvek na benzín“ má sloužit nejen k pokrytí nákladů na pohonné hmoty, ale i povinné ručení a jiné pravidelné výdaje spojené s provozem auta. Pro držitele průkazky ZTP činí tato finanční pomoc 3 000 Kč ročně, pro ZTP/P jde o 7 920 Kč. Pokud najezdíte ročně více než 7 000 km, například proto, že vůz používáte k dojíždění do práce, můžete si nechat příspěvek zvýšit. Jde ovšem o navýšení pouze v řádu stokorun. Kompletní znění příslušných zákonů najdete na webu ligy vozíčkářů.
 

Další výhody

Držitelé průkazek ZTP nebo ZTP/P mají nárok na vyhrazené parkovací místo v místě svého bydliště. Žádejte o ně, stejně jako o finanční příspěvky zmiňované výše, u své obce s rozšířenou působností. Náklady spojené se zřízením místa hradí obec, ovšem každý žadatel musí zaplatit vyznačení svého parkovacího místa (pouze nakreslení čar). Nejde ovšem o nijak vysokou částku.

Dále můžete parkovat na místech vyhrazených pro invalidy, dokonce krátkodobě i na zákazech stání. Samozřejmě jen pokud tím nebude ohrožena bezpečnost a plynulost provozu.

Užitečné je také vědět, že jako držitel ZTP nebo ZTP/P nepotřebujete pro vjezd na dálnici dálniční známku.

Ovšem pozor! Všechny tyto tři výhody platí pouze, pokud je ve voze držitel karty mimořádných výhod. To znamená, že například pokud vy jste držitel karty ZTP, a váš partner vjede sám s vaším vozem na dálnici, musí mít dálniční známku.