Toaletní židle

Pro osoby plně či částečně odkázané na cizí pomoc je tento stav často velkou ranou pro jejich hrdost. Obzvláště ve chvílích, které jsou pro člověka nepříjemné a trapné, nemůže-li je zvládnout sám, je nutné dodržovat maximální diskrétnost. Ať už se jedná o osobu blízkou, či ošetřovatele, je nutné v tuto chvíli zvolit velmi citlivý přístup.

 

Jednou z obzvláště náročných chvil je vykonávání potřeby. Touha po diskrétnosti ovšem často vede k opačnému fenoménu, a to naprosté tabuizaci tématu. Rádi bychom tímto článkem rozšířili povědomí o problémech spojených s hygienou a toaletou postižených osob. Ať už bude článek sloužit přímo pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo pro jejich blízké, doufáme, že bude relevantním zdrojem informací.
 

Klozetová křesla, někdy taktéž označované jako toaletní žídle, jsou určeny pro vykonávání potřeby mimo WC místnost. Jsou určeny pro osoby se sníženou schopností pohybu.
 

Existují dva základní druhy, a to pevné židle a toaletní vozíky. Všechny modely mají odklápěcí otvor v sedáku, pod kterým je umístěna odnímatelná nádoba. Při výběru křesla dávejte jednak pozor na dostatečnou možnosti čištění, ale také na výšku sedáku, možnosti opěry a podobně. Přihlížejte k individuálním potřebám dotyčného a k jeho zdravotnímu stavu.
 

Zajímavým řešením jsou toaletní židle kombinované se sprchovými. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ovšem plní dvě funkce najednou. Zajímavé jsou i další možnosti, které v sortimentu toaletních židlí najdeme. Pod židli je možné umístit chemické WC, nebo v případě některých vozíkových modelů lze po odejmutí nádoby s vozíkem zacouvat nad běžnou záchodovou mísu.
 

Nástavec na WC

Pokud se vám z běžné toalety špatně vstává, zvažte pořízení nástavce na WC. Tato pomůcka využívaná hlavně seniory odstraní problémy se vstáváním z hlubokého sedu. Nástavec volte vždy tak, aby z něj osoba, pro kterou je určen dosáhla pohodlně nohama na zem a bylo jí sezení na něm pohodlné.