Schodišťové plošiny

Schodišťové plošiny umožňují osobě na invalidním vozíku překonávat schody i s vozíkem a odpadá tak mnohdy komplikované přesedání. Se schodišťovými plošinami se nejčastěji setkáváme na úřadech, v metru a vůbec ve veřejných budovách.

V zásadě se můžete setkat se dvěma typy schodišťových plošin. Šikmé plošiny jsou instalovány přímo na schodišti a lze je použít u širokých a nepříliš strmých schodů. Plošinu vybírejte s ohledem na hloubku jejího zapuštění do terénu. Při výběru plošiny si dejte pozor, aby se vám na ni dobře najíždělo a měla plynulé rozjezdy.

Svislé plošiny se hodí k překonávání spíše menšího počtu schodů. Třeba u vchodových dveří do domu, kde jsou jen dva tři schůdky. Ve výjimečných případech, kdy není možné žádné jiné řešení, lze svislou plošinou překonat i rozdíl celého patra, ale toto řešení není běžné. Pokud se plošina nachází v exteriéru, je vhodné, aby byla vytápěná, protože by mohla ve velkých mrazech zamrznout.
 

Kapitola sama pro sebe jsou schodolezy. Na většinu z nich potřebujete asistenta, který vám pomůže schodiště zdolat, ale jsou velmi flexibilní a praktické. Existují i varianty, s nimiž zvládne vozíčkář manipulovat sám. Ty jsou většinou kombinované s elektrickým vozíkem.

Podobně jako u schodišťových sedaček si můžete zažádat o příspěvek na tuto pomůcku u svého sociálního odboru. Před tím než na úřad půjdete, oslovte několik firem a požádejte je o nabídku šitou přesně vám na míru. Z nich pak vyberte tu pro vás nejvhodnější. Zjistěte si i informace zda vámi vybraný prodejce zajišťuje i servis v případě závady na plošině.

Schodišťové plošiny vám pomůžou odstranit bariéry z vašeho života.