Elektrické skútry

S příchodem elektrických invalidních skútrú se imobilním a těžko chodícím doslova otevřely nové obzory. Tato chytrá pomůcka umožňuje mnohem větší flexibilitu a hlavně pohodlnější a méně namáhavý pohyb.

Vozítka jsou populární v západní Evropě, obzvláště v rovinatém Nizozemí. Snáz se vám bude dostávat do společnosti, na nákupy nebo na procházku do přírody.

Správný model skútru

Elektrické skútry se vyrábí ve dvou základních variantách, jako čtyřkolové a jako tříkolky. Typ vybírejte převážně podle toho, kde se chcete s vozíkem pohybovat. Modely na čtyřech kolech jsou stabilnější, a pokud si vyberete vozík s velkými robustními koly, můžete s ním i do terénu.

Tříkolové vozíky jsou naopak lehčí a vhodné pro kličkování ve městě. Také většinou bývají lehko složitelné, takže u vás doma nezabírají příliš místa. Snadno se také vejde na plošinu pro vozíky v MHD.

Většina skútrů má úložný prostor, například na nákup. Maximální rychlost se pohybuje okolo 10 km/h, což je pro běžnou přepravu naprosto dostačující. Všechny modely mají opěrky na ruce a jejich ovládání je velmi snadné. Brzdy bývají elektromagnetické, nepostradatelnou součásti je také osvětlení.

Dejte si pozor, jakou má vámi zvolený model dojezdovou vzdálenost na jedno nabití akumulátoru. Ta se u různých modelů pohybuje od 15 km až do 50 km. Také si při výběru zkontrolujte, zda firma, u které vozík kupujete, nabízí servis v případě poruchy.

Podobně jako u jiných kompenzačních pomůcek má postižená osoba nárok na příspěvek na pořízení elektrického skútru. S žádostmi se obracejte na váš sociální odbor. Může se stát, že stát vám proplatí jenom určitou část ceny skútru. Pokud se do této situace dostanete, nezoufejte a zkuste se obrátit na některou z nadací, která by vám eventuelně mohla zbývající částku poskytnout.