Autoškola pro tělesně postižené

Připravujeme pro Vás ověřený seznam ZTP autoškol.

Autoškol, které nabízejí získání řidičského průkazu ZTP/P, existuje poměrně dost. Vybírejte nejen podle vzdálenosti od vašeho bydliště, ale předem si zjistěte, jakým vozovým parkem autoškola disponuje. Existuje mnoho různých úprav vozů pro osoby s omezenou hybností a může být těžké najít autoškolu, která bude mít vůz vhodný pro vaše potřeby.

Osvědčená a oblíbená je autoškola pod záštitou centra Paraple. Výuka probíhá na vozidle s ručním ovládáním a automatickou převodovkou. Auto lze do značné míry uzpůsobit potřebám každého řidiče. Délka řidičského kurzu je tři týdny a pro přespolní existuje možnost ubytování se stravou v místě konání kurzu.

Seznam kontaktů na autoškoly a servisy, které vám provedou úpravu vozidla, najdete na webu helpes.

Kdo může získat řidičský průkaz?

Tělesně postižení mají stejný nárok na to, stát se řidiči, jako zdraví lidé. V praxi mají situaci ale značně komplikovanější. Co všechno tedy musíte udělat pro to, abyste získali řidičský průkaz?

Podle zákona se provozu „nesmí účastnit osoba, která by vzhledem k věku nebo ke sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu“ (§ 3 zák. č. 361/2001 Sb., provozu na pozemních komunikacích).

Co to znamená v praxi?

Jako každý žadatel o řidičský průkaz musíte projít lékařskou prohlídkou. Na jejím základě můžete získat potvrzení o způsobilosti řízení auta.  Pokud jste držitel průkazky ZTP dostanete pravděpodobně potvrzení o způsobilosti s podmínkou. Ta může být trojího druhu:

  • nutnost úpravy vozidla
  • nutnost použití zdravotního prostředku (např. brýle)
  • nutnost dalšího lékařského vyšetření

V případě postupující nemoci, u které hrozí, že její zhoršení ovlivní schopnost řídit, může lékař potvrzení vystavit na určitou dobu, po jejímž uplynutí musíte k lékaři na kontrolu znovu.

Pokud už potvrzení o způsobilosti máte v ruce, stojí v něm, jak upravené vozidlo můžete řídit. Pak už stačí jen najít vhodnou autoškolu, kde si řidičský průkaz uděláte.

Řidičák pro ZTP

 Pokud absolvujete jízdy i zkoušku v autě s upraveným řízením, byť jde jen o automatickou převodovku, budete mít řidičské oprávnění omezené pouze na vozidla srovnatelné úpravy. Toto omezení budete mít zapsané v řidičáku.

V mnohých autoškolách mohou zájemci o získání řidičského průkazu absolvovat celou autoškolu během intenzivního kurzu. Ten trvá tři týdny a budoucí řidič má po celou jeho dobu zajištěné ubytování v bezbariérovém domě. Tato služba je velice oblíbená, protože by pro tělesně postižené bylo pravidelné dojíždění velmi náročné.

Pokud dojde k ochrnutí v důsledku úrazu, může pacient absolvovat kondiční jízdy i v rehabilitačním zařízení. Tam se naučí ovládat auto s ručním řízením a může díky tomu prakticky ihned po návratu do normálního života znovu řídit. 

Zvláštní výhody

Osoby s tělesným postižením mají v silničním provozu určité výhody. Na auto dostanou speciální označení pro vozidla přepravující osobu s tělesným postižením. To jim umožňuje parkovat na místech vyhrazených pro invalidy, v nutných případech vjíždět i do míst označených zákazem vjezdu s dodatkem „mimo zásobování“ apod. V místě bydliště máte nárok na zřízení speciálního stání na vaši SPZ.

Kromě toho by měli ostatní řidiči respektovat požadavek na větší prostor okolo parkovacích míst pro postižené. Řidič by neměl zastavit blíže než 1,2 m z levé i pravé strany auta. Díky tomu se zachová dostatečný prostor pro manipulaci s vozíčkem na straně řidiče i spolujezdce.

Možná si ani po absolvování autoškoly nebudete jisti svými schopnostmi a naprostou přesností vůči zákonům a předpisům (což je naprosto přirozené). V tomto případě Vám doporučujeme sjet si takzvané pojištění proti pokutám, které za Vás vyřeší drobné přestupky a uchrání Vás před pokutami a ztrátou bodů.