Novinky v příspěvcích ZTP osob

Stát poskytuje dva příspěvky, které zohledňují speciální požadavky pro přepravu osob se zdravotním postižením:

  • Příspěvek na mobilitu
  • Příspěvek na zvláštní pomůcku (např. na koupi / úpravu motorového vozidla)
 

Příspěvek na mobilitu

Od roku 2012 může osoba se zdravotním postižením získat příspěvek na mobilitu, který se vyplácí jednou do měsíce ve výši 400 Kč. Nárok na příspěvek mají osoby, které samy nezvládají naplnit základní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Uchazeč/ka musí podepsat čestné prohlášení, ve kterém potvrdí, že se v kalendářním měsíci pravidelně dopravuje, nebo je dopravován/a.

Příspěvek se nepřiznává osobám, kterým jsou poskytovány sociální služby v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Ze závažných důvodů se však příspěvek na mobilitu může přiznat i těmto osobám.

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Jde o jednorázovou dávku, kterou si mohou osoby se zdravotním postižením nárokovat opakovaně po uplynutí stanovené doby. O přiznání dávky rozhoduje krajský úřad práce a při jejím udělení se zohledňují sociální a majetkové poměry uchazeče/ky o příspěvek.

Příspěvek na koupi motorového vozidla může být přiznán osobám s těžkou poruchou nosného nebo pohybového ústrojí, ale i osobám trpícím těžkou mentální retardací. Jednou z podmínek udělení příspěvku je, že se osoba během měsíce pravidelně dopravuje a je schopna řídit motorové vozidlo, nebo být vozidlem převážena.

Výše příspěvku na koupi motorového vozidla závisí na důvodu a frekvenci dopravy, příjmu osoby a společně posuzovaných osob, ale i na celkových sociálních a majetkových poměrech. Maximální příspěvek na motorové vozidlo je 200 000 Kč, přičemž žadatel/ka se nemusí na koupi spolupodílet. Příspěvek se dá opakovaně nárokovat po uplynutí 10 let ode dne vyplacení dávky.

Do kategorie příspěvků na zvláštní pomůcku patří nově i příspěvek na úpravu motorového vozidla, pod kterým si lze představit např. úprava vozidla na ruční ovládání, pro usnadnění nastupování a nakládání invalidního vozíku do vozidla. Při podávání žádosti o příspěvek je třeba dodat vyčíslení nákladů na úpravu vozidla. Výše tohoto příspěvku se nezapočítává do limitu 200 000 Kč na nákup motorového vozidla.

Jak se vyhnout problémům s vrácením příspěvku

Osoba, které byl vyplacen příspěvek na zvláštní pomůcku, je povinna dodržet všechny podmínky týkající se přiznané dávky. V žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku musí být uvedeny všechny údaje pravdivě a nezkresleně.

Příspěvek musí být použit do tří měsíců od jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce ČR, a to v plné výši. Osoba musí být schopna přepravy motorovým vozidlem a pravidelně tuto možnost využívat.

Osoba, které byl přiznán příspěvek, musí pomůcku vlastnit v celém období 5 let (60 měsíců) nebo 10 let (120 měsíců) ode dne vyplacení příspěvku. Tato podmínka neplatí v případě změny zdravotního stavu nebo úmrtí osoby, které byl příspěvek vyplacen.

Podrobnější informace o dávkách pro osoby se zdravotním postižením najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.