Berle a hole

Ať již je vaše potřeba užívat berle trvalá, nebo dočasná je výběr správné pomůcky klíčový a má obrovský vliv na váš zdravotní stav. Tyto pomůcky využíváme v případě, že je třeba odlehčit dolním končetinám a dodat dotyčnému dostatečnou stabilitu.

 

Hůl je vhodná pro osoby, které mají v zápěstí dostatečnou sílu, aby se o hůlku mohli pohodlně zapřít. Při artrotických onemocněních a třasu končetin není hůlka tím správným řešením. Pro osoby, které v rukou sílu mají, ovšem jim stabilita a opora dolních končetin schází výrazně, lze použít čtyřbodovou hůlka, které díky své široké základně poskytne kvalitní oporu.
 

Pro osoby, které se potřebují do berlí pořádně opřít, jsou vhodné francouzské berle, jelikož poskytují oporu nejen zápěstí, ale i předloktí a tlak na ruku se rozloží a zápěstí je méně zatíženo. Najdeme i modely s fixací na předloktí, které se lépe drží a ulevují ruce ještě více. Příjemnou „vychytávkou“ jsou magnetické francouzské berle, které starší lidé ocení třeba v situacích, kdy jim klíče spadnou na zem. Nemusí se pro ně ohýbat, stačí, když si je „podají“ pomocí magnetu v berli.
 

V případě, že je třeba na berle přenášet celou váhu, je vhodné zvolit dřevěnou podpažní berlu. Jejich používání ale není z dlouhodobého hlediska příliš praktické.

U většiny berlí a hůlek je dnes naprostým standardem nastavitelná výška. Pokud vám vadí, že se senior při chůzi s holí hrbí, vyšší hůl obvykle nepomůže. Vzhledem ke změnám na kostře je pro starší lidi náročné a někdy i bolestivé chodit vzpřímeně. Proto spíš než vyšší hůl pomůžou protahovací cviky. Ty je ovšem nutné provádět s citem a ohleduplně.
 

Vhodné je také zakoupit ještě protiskluzový nástavec na dolní gumovou část berlí. Pohyb na sněhu a námraze je bez tohoto nástavce velkým hazardem a rozhodně nelze podceňovat potencionální úrazy způsobené pádem na ledě.