Kompenzační pomůcky

Kompenzační pomůcky nejsou jen invalidní vozíky, různá chodítka, či schodišťové sedačky. Jedná se také o drobné předměty denní potřeby upravené tak, aby bylo možné je požívat i v případě omezené hybnosti. Význam kompenzačních pomůcek je pro člověka s pohybovým postižením naprosto klíčový. Bez nich by se v extrémním případě jeho svět srazil jen mezi čtyři zdi pokoje.

Volba vhodných pomůcek pro invalidy samozřejmě záleží na konkrétních specifikách zdravotního stavu jednotlivce. Z nich je nutné vyházet, když se budete rozhodovat, zda je vhodný elektrický invalidní vozík čí spíše mechanický, zda je vhodná instalace spíše schodišťové sedačky, nebo plošiny a podobně.

Kde a jak si pomůcky opatřit?

Pomůcky pro invalidy nejsou levnou záležitostí. Naštěstí část z nich plně hradí pojišťovna, na jiné je možné získat příspěvek na kompenzační pomůcku od státu. Existují také půjčovny těchto pomůcek. Ty oceníte, pokud potřebujete určitou pomůcku pouze krátkodobě, nebo si ji chcete vyzkoušet pro případné pořízení.

Pomůcky hrazené pojišťovnou

Zda kompenzační pomůcku pro tělesně postižené uhradí pojišťovna, lze zjistit dle příslušných katalogů. Proplácené pomůcky se v různých pojišťovnách liší. Pokud se rozhodnete pro pomůcku plně či částečně hrazenou vaší pojišťovnou, navštivte svého lékaře, který Vám po konzultaci vhodnosti pomůcky vyplní tzv. poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. V případě, že cena pomůcky přesahuje 1 000 Kč, jde žádost ještě na přezkoumání k reviznímu lékaři, který ji musí schválit.

Ačkoliv vám lékař může vhodnou pomůcku doporučit, je vhodné nejprve navštívit různé prodejny a konkrétní modely si vyzkoušet. Jen tak zjistíte, co je pro vás v praxi použitelné a pohodlné. K lékaři pak již jdete s jasnou představou.

Jednorázový příspěvek

V případě, že pomůcku pojišťovna nehradí, ani nezapůjčuje, máte možnost požádat si o příspěvek na sociálním odboru obce, pod kterou spadá vaše trvalé bydliště. Jednorázový příspěvek můžete získat například na polohovací postel nebo přenosnou nájezdovou rampu pro vozíčkáře. Také z něj lze uhradit individuální úpravy automobilu nebo speciálně upravený počítač.

Jiné možnosti?

Pokud Vám pomůcku neuhradí ani pojišťovna ani sociální odbor, nezoufejte. Existuje možnost obrátit se s žádostí o příspěvek na některou z nadací, či najít sponzora. Sponzorský dar osobě tělesně postižené je pro sponzora výhodný. Může si jeho plnou výši odečíst z daní.

Další zajímavou možností, kterou můžete využít je bazar zdravotních pomůcek, kde získáte možnost nákupu pomůcek již použitých, ale i nových. Navíc s možností poznat osoby řešící stejnou problematiku.